Hoşgeldim
ÖZGÜR AYATA

Hoşgeldim

Reklam
 
Bir süredir işlerimin yoğunluğundan ve kokteyl dünyasındaki organizasyonlardan dolayı yazılarıma ara vermek zorunda kaldım fakat güzel haberlerle geri döndüm.
Bu yıl 22. Düzenlenen Dünya Barmenler Birliği ve Tayvan Barmenler Birliğinin birlikte organize ettiği, dünyann en büyük kokteyl yarışması olan Golden Cup Uluslararası kokteyl yarışmasından Kıbrıs Barmenler Kulübü olarak iki ödülle döndük. Ben “Cosmos” isimli kokteylimde bronz madalya aldım. Kıbrıs Barmenler kulübü, Türkiye, Akdeniz bölge temsilcimiz Burak Kapson “Tears of Hapness” isimli kokteyli ile gümüş madalya aldı. Dünyanın en önemli organizasyonunda iki madalya kazanmamızın sevinci biraz buruk oldu. Zira KKTC’nin tanınmamasından dolayı kulübümüz, Dünya Barmenler Birliği’ne üye olamadığı için ben Makedonya’yı Burak ise Moğolistan’ı temsilen yarıştı. 
Öte yandan bizden daha buruk olan başkaları da vardı, bizim katıldığımız yarışmalara bizi protesto etmek amacıyla katılmama kararı alan komşumuz, önceden ilan etmesine rağmen Montenegro’dan sonra Tayvan’a da biz varız diye gelmedi ve bize, sahneye çıkmadan bir rakibi eleme hazzını bir kez daha tattırdı.
Tayvan’a dönersek; 2016 yılında ilk kez gittiğim Tayvan’ın Turizm bilinci konusunda iki senede bile gözle görülür bir ilerleme kaydettiğini görmek çok güzeldi. Çin’den ayrıldıktan sonra elinde sadece bir liman ve doğası kalan Tayvan, Turizm bilincini ilköğretim seviyesine indirerek geleceğin sektörünü keşfettiğini Doğu Asya pazarında pastadaki payına emin adımlarla ilerliyor. Çok yakın ilişkide olduğumuz Tayvan Barmenler Birliği neredeyse günde 16 saat çalışarak eğitimlere ve organzasyonlara büyük önem veriyor ve bunun meyvelerini toplamaya başladı bile. Öyle ki 2016 yılında Fortune Universitesinde verdiğim “Kokteyl Dünyası” konferansında salonda toplanmış yüzlerce öğrenciye hitaben “Eminim ki önümüzdeki birkaç sene içinde bu salondan bazı meslektaşlarımız Dünya ve Asya şampiyonu olacak” demiştim.  Tam da öngördüğüm gibi o gün o salonda olan bir öğrencim Asya şampiyonu iki öğrencim farklı kategorilerde Dünya şampiyonu oldu. Bu ziyaretimizde çıtanın çok daha yükselmiş olduğunu görerek iddia ediyorum ki Tayvan önümüzdeki 10 sene içinde Dünya Kokteyl Şapiyonası ve Asia Cup gibi önemli organizasyonları domine etmeye devam edecek. 2019’da hepinize güzel ve huzurlu bir sene dilerim.
Sevgi ile Kalın
Özgür Ayata
ozgurayata@yahoo.com.tr
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKONSOLOSLUK GÖREVLİSİ ŞEHİT OLDU
BAŞKONSOLOSLUK GÖREVLİSİ ŞEHİT OLDU
HİNDİSTAN'DA BİNA ÇÖKTÜ: 14 ÖLÜ
HİNDİSTAN'DA BİNA ÇÖKTÜ: 14 ÖLÜ