AÇIN ASKERİ KANTİNLERİ, ANLAŞIN “A101, ŞOK VE BİM” İLE…
MAHMUT DOĞAN

AÇIN ASKERİ KANTİNLERİ, ANLAŞIN “A101, ŞOK VE BİM” İLE…

Reklam


Kimse marketçilere ürünlerine zam yaptı diye kızmasın… Bu süreç göstere göstere geldi… Önce kantinlere karşı bir kamuoyu oluşturuldu, sonra halkın girmesinin yasaklanması için mücadele edildi. Başarıya ulaşan bu uygulamanın sonunda rekabet edilecek son kalede kapatılmış oldu.
UZUN ARADAN SONRA MERHABA
Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba… Ekonomik sıkıntıların verdiği zarar herkesi derinden etkiledi. İnsanların gelirlerinden çok giderlerinin artması toplumda büyük yaralara neden oldu. Türkiye’de bu çok hissedilmese de özellikle KKTC’de tamiri çok zor olacak ekonomik kırılmaları beraberinde getirdi.
KREDİ ÇEKENLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
5 Ay önce Sterling 5.30 TL iken, bankadan 42 Bin Sterling çeken bir vatandaşın ödemesi gereken para 120 aya yaklaşık ayda 516 Sterling ödemeli 62 Bin Sterling’di.  Türk parasına çevirecek olursak o günkü kurdan 330 Bin Türk Lirası’na tekabül ediyordu. Bugün ise 490 Bin Türk Lirası’na denk geliyor. Aradaki kur farkından doğan rakam sadece 160 Bin Türk Lirası…Bir evim olsun da kira öder gibi öderim diyen vatandaş bu yükün altından nasıl kalksın. Hangi tedbir bu yangını söndürür merak konusu…
MARKETLER FIRSATÇILIK YAPTI
Bazı marketler bu krizi fırsatçılığa çevirdi. Ürünlerde yüzde yüze varan zamlar yapılarak halkın cebine el atıldı. İğneden ipliğe yapılan her artış halkın alım gücüne bir darbe daha vurdu. Türkiye’de bu kriz en hafif şekilde atlatılmaya çalışılırken KKTC’de tam tersi bir durum yaşandı.
DAR GELİRLİNİN LOKMASI BOĞAZINDA KALDI
Dar gelirliyi en çok da ekmeğe yapılan zam etkiledi. Bir günde 1 TL zam yiyen ekmek 2,5 TL’yi gördü. Hani peynir ekmekle karnını  doyuran vatandaşlar vardı ya bu fiyatlarla artık sadece ekmek yiyebilecek hale geldi. Un üreticilerinin zam yaptığını savunan fırıncılar topu fabrikalara da atsa da zararı halk gördü.
HÜKÜMET NE YAPMALIYDI?
Bu ekonomistlerin vereceği cevap… Lakin ben halkın penceresinden bakarak bir iki şey yazmak istiyorum…Ama zaten bu işin böyle olacağı askeri kantinlerin kapanmasıyla belliydi. İktidar askeri kantinler konusunda halkın arkasında durmalı ve kapanmaması için çaba sarf etmeliydi. Burada fiyatları düşürmek istiyorsa yapacağı en belirgin icraat ilk önce askeri kantinlerin halka açılmasını sağlamak olmalı. Ardından market sahipleri, ve ithalatçı firmaları toplayarak onlara şartlarda iyileştirme yapmaları konusunda uyarıda bulunmalı… Bu yapılmadığı takdirde ise Türkiye’den ŞOK, BİM ve A 101 gibi ucuz market yöneticileri ile anlaşıp en azından 5 büyük ilçeye belirli sayıda mağaza açma izni vermek olmalı. Belki bu sayede fiyatlar düşer gariban vatandaşın da yüzü güler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKONSOLOSLUK GÖREVLİSİ ŞEHİT OLDU
BAŞKONSOLOSLUK GÖREVLİSİ ŞEHİT OLDU
HİNDİSTAN'DA BİNA ÇÖKTÜ: 14 ÖLÜ
HİNDİSTAN'DA BİNA ÇÖKTÜ: 14 ÖLÜ