INNER WHEEL’İN KONUĞU PROF. DR. VAMIK VAMIK VOLKAN

Psikoanalist Prof Dr Vamık Volkan, Bellapais Inner Wheel Kulübü’nün düzenlediği panele konuşmacı olarak katıldı. Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen panele ilgi oldukça yüksekti. Oturacak yer bulamayan katılımcıların ayakta takip ettiği panelde Prof Dr Vamık Volkan yaklaşık 2 saatlik bir sunum gerçekleştirdi.

INNER WHEEL’İN KONUĞU PROF. DR. VAMIK VAMIK VOLKAN
Advert

Bellapais Inner Wheel Başkanı Sayın Sibel Tatar ve yönetim kurulu üyeleri kusursuz bir organizasyon gerçekleştirerek gecede katılımcıların büyük takdirini topladı. 
Panele Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Başbakan Ersin Tatar ve eşi Bellapais Inner Wheel Kulübü Başkanı Sibel Tatar, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Sağlık Bakanı Ali Pilli, UBP Milletvekili Aytaç Çaluda, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Sanayi Odası Candan Avunduk ile çok sayıda davetli katıldı.

Psikoanalist Prof Dr Vamık Volkan, yaptığı konuşmada çocuk yaşta gelişen kimliğin, aslında “ Büyük Grup Kimliği’ne” dönüştüğünü, seçilen siyasi liderlerin büyük grup kimlikleri üzerinde desen değişiklikleri yaratarak toplumların ruhsal çöküntü yaşamalarına neden olduklarını belirtti.
Geçmişten  günümüze,  Kıbrıs’ta da bir kimlik sorunsalı bulunduğunu, küreselleşen dünyada “Şimdi biz kimiz?” gibi kimlik sorunu yaşadığımıza vurgu yapan Prof.Dr. Volkan, bütün Türklerin kökeninin Orta Asya olduğunu, yapılan DNA testleri  sonucunda da, bölge coğrafyasında yaşayan Türklerin yüzde 99’unun Osmanlı DNA’sı taşıdığının altını çizdi.
50 yılı aşkın bir süredir çözülemeyen Kıbrıs sorununun temelinde de, kimlik sorunu yattığına hatırlatan Prof.Dr. Volkan, Kıbrıs sorununu delikli bir İsviçre peynirine benzetti. 
Avrupa Birliği vatandaşlığının tek kimlik yaratma emeli içermesine rağmen, realitede hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Prof.Dr. Volkan, AB kimliğinin Alman ve Fransız kimliğini değiştirmediğini, örnek verecek olursak, bir İngilizin kimliğini sahiplenme duygusu içerisinde  ortak bir AB kimliğini sahiplenmediğini kaydetti. 
Panelin sonunda sorulan sorulara ustaca cevaplar veren Prof. Vamık Volkan, ayakta alkışlanarak konuşmasını tamamladı. Kendisine plaket takdimi yerine, Bellapais Inner Wheel tarafından Kıbrıs’a özgü kültür mirasını sembolize eden bir de el işi hediye edildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"HERKES GİBİ DENİZE GİRMEK İSTİYORUZ"
SUUDİ ARABİSTAN YİNE SAÇMALADI
SUUDİ ARABİSTAN YİNE SAÇMALADI