“BİZİM SÖYLEDİKLERİMİZ HAYALSE, FEDERASYON KABUSTUR”

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter yardımcısı Ahmet Savaşan, Kıbrıs sorununda Türk tarafının 50 yıldır karanlığa bırakıldığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Ben hayal peşinde değilim” açıklamasına “eğer bizim dediğimiz hayalse, federasyon kabustur” şeklinde cevap verdi.

“BİZİM SÖYLEDİKLERİMİZ HAYALSE, FEDERASYON KABUSTUR”
Advert

Katıldığı sabah programında ülke gündemini değerlendiren Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter yardımcısı Ahmet Savaşan, yeni kurulan hükümetin hükümet programının yanı sıra Kıbrıs sorunu ve ülke gündemi ile konuştu. 
“DİKKAT ÇEKEN EN ÖNEMLİ UNSUR LİYAKAT”
Ahmet Savaşan, yeni dönemde gelişme adına iki önemli unsurun olduğuna dikkat çekerek, bunlardan birinin liyakat, diğerinin de yapılmayan ve yapılamayanları yapmak olarak niteledi. Savaşan, reformist olunması gerektiğine vurgu yaparak, “UBP- HP hükümeti, ihtiyaç ve istekleri kararlılıkla, şeffaf bir şekilde yapacaktır. Partilerin vizyonu örtüşüyor. Kıbrıs konusundaki belirsizlik bu hükümet programında bertaraf edildi. Ülkemizin yıllardır haksız ambargoların nasıl bertaraf edileceği, duruşumuzun ne olduğu kararlılığımızı hükümet programında ortaya koyduk.” Dedi. Amaçlarının ülke ve ülke insanının daha refah seviyeye kavuşması olduğunu kaydeden Savaşan, “büyük bir sorumluluk bilinciyle hareket etmek zorundayız” ifadelerine yer verdi. Savaşan, hükümetin yıllardır yapılmayanların yapılacağının mesajını verdiğini de söyleyerek, yapılmayanların üzerine cesaretle giderek kabiliyet oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. 
“SEÇİLME KAYGISI OLMAMALI”
Artık rejmin konuşulması gerektiğini belirten Ahmet Savaşan, seçimlerde aday olduğunu ve 50 bine yakın oy almasına rağmen Vekil olamadığını işaret ederek, seçim ve halk oylaması yasasında ülkeyi mağdur eden bir durumun olduğunu kaydetti. Savaşan, “Yürütme seçilme kaygısı güderse çalıştığınız kişiyle oy temelli bir ilişki güdülüyor.”  Diyerek, o noktada işlerin bir birine girdiğini belirtti ve sistemin düzgün çalışmadığını, aynı zamanda çalışmasının da mümkün olmadığını söyledi. “Yürütmenin başındaki kişiler liyakata bağlı olacak” diyen Savaşan, “seçilen kişiler, seçilme kaygısı olmayan, işinde uzman ve hizmet eden kişiler olsun” dedi. 
“50 YILDIR BİZİ BU KARANLIĞA BIRAKAN DÜŞÜNCE KABUSTUR.”
Güney Kıbrıs ile ilgili değerlendirmede de bulunan Savaşan, Güney Kıbrıs’ın zenginlik ve güç paylaşımını paylaşmak istemediğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Ben hayal peşinde değilim” açıklamasının sorulması üzerine Savaşan “Cumhurbaşkanının görüşü kendi şahsi görüşüdür. Sayın Akıncı 5 yıllığına seçildim, halkı temsil ediyorum diyor ama o köprünün altından çok sular aktı.  Sayın Akıncı yüksek beklentilerle masaya oturdu ve kendisi bu dönemde anlaşma yakalanırsa yakalanır, yakalanmazsa bizim jenerasyonun son şansı oldu dedi, hatta açıklamalarında ileri giderek  rumların dürüst olmadığını söyledi. Kendi penceresinden hayal olabilir, eğer bizim dediğimiz hayalse, federasyon kabustur. 50 yıldır bizi bu karanlığa bırakan düşünce de kabustur.” Dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"HERKES GİBİ DENİZE GİRMEK İSTİYORUZ"
SUUDİ ARABİSTAN YİNE SAÇMALADI
SUUDİ ARABİSTAN YİNE SAÇMALADI