TÜRKİYE, İRAN'DAN PETROL ALIMINI DURDURDU

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İran'a uyguladığı yaptırımlar çerçevesinde bu ülkeden mayıs ayında petrol alımını durdurdu. ABD'nin Türkiye dahil 8 ülkeye getirdiği 6 aylık İran'dan petrol alımı muafiyeti, 2 Mayıs'ta son bulmuştu.

TÜRKİYE, İRAN'DAN PETROL ALIMINI DURDURDU
Advert

Refitiniv veri ağına göre İran'dan çıkan hiçbir tanker mayıs ayı boyunca Türkiye'ye uğramadı. Adı açıklanmayan bir Türk yetkili konuyla ilgili olarak "Artık İran'dan petrol almıyoruz. Yaptırımlardan muaf tutulan 8 ülke arasındaydık, ancak şu anda bu yaptırımlara uyacağız." ifadelerini kullandı.


Reuters'a konuşan Türk yetkili, Ankara'nın İran'a uygulanan yaptırımları doğru bulmadığını belirterek "Ancak müttefikimiz ABD'nin kararına saygı duyacağız. İran'ın dışlanmasının soruna çözüm olmayacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin yakıt ihtiyacı sebebiyle oluşan açığı Irak, Rusya ve Kazakistan'dan gelecek petrolle kapatması bekleniyor. Türkiye'nin en büyük petrol rafinerisi Tüpraş, Washington yönetimine yaptırım muafiyeti süresinin uzatılması yönünde girişimlerde bulunmuş ancak bu çabalar sonuçsuz kalmıştı.

Tüpraş, İran'dan günlük ortalama 120 bin varil ham petrol alırken kasım ayında da İran'dan hiç petrol almamıştı. Tahran yönetiminin ise yaptırım sonrası petrol ihracatı günlük 500 bin varil düşüş gösterdi.

Trump: İran Amerikan hedeflerine saldırırsa çok sert karşılık alır
BM uyardı: Nükleer silahların kullanım riski 2. Dünya Savaşı'ndan beri en üst seviyede
ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz mayıs ayında İran ile 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamış ve bu ülkeye yaptırım uygulanacağını belirtmişti.

ABD yönetimi kasım ayında İran’ın nükleer programına yardımcı olabilecek ürünlerin bu ülkeye satışını yasaklamış ancak petrol ithalatına izin verilmişti. ABD; Türkiye, Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, İtalya ve Yunanistan’a 2 Mayıs'a kadar 6 aylığına imtiyaz tanımıştı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"HERKES GİBİ DENİZE GİRMEK İSTİYORUZ"
SUUDİ ARABİSTAN YİNE SAÇMALADI
SUUDİ ARABİSTAN YİNE SAÇMALADI