“KKTC EKONOMİSİ TÜRBÜLANSTA...”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın Genel Kurulu’nda Musa Sönmezler’in başkanlığında divan oluşturuldu.

“KKTC EKONOMİSİ TÜRBÜLANSTA...”
Advert

Sönmezler, odanın tarihçesiyle ilgili bilgi vererek, ekonomik verilerin yer aldığı bir sunum yaptı. Sönmezler, “Ekonominin iyi gitmediğini görmekteyiz. Hükümet, muhalefet ve halk ele ele vermeli, çıkış yolu bulmalıyız” dedi.

Daha sonra konuşmalara geçildi. İlk sözü Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk aldı.

AVUNDUK: “EKONOMİ TÜRBÜLANSTA”

Avunduk, Türkiye ekonomisindeki sıkıntının, TL’nin değer kaybının KKTC ekonomisini de türbülansa soktuğunu, kriz yönetimi ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Avunduk, kamu kaynaklarının verimli kullanılması, liman, telefon gibi yatırım gereken alanlarda kamu-özel iş birliğine geçilmesi gerektiğini belirtti.

Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’yla ilgili de konuşan Candan Avunduk, yasanın geçirilmesinin kamu verimliliği için yeterli olmadığını belirtti.

Avunduk, mali protokolün henüz imzalanmadığını, geçmişte imzalanan protokollerin tam olarak uygulanamadığını kaydetti.

Candan Avunduk, Başbakan’ın önderliğindeki Londra ziyaretinin benzerinin Ankara’ya yapılmasının ekonomi için elzem olduğunu kaydetti, Reel Sektör Danışma Kurulu’nun çalıştırılmasını da istedi

Yükseköğretim, elektrik, turizm, sanayi bölgeleri gibi başlıklar üzerinde konuşan Avunduk, kısa sürede değişen hükümetlere işaret ederek, ülkede başkanlık sisteminin oluşturulması için Anayasa Değişiklik Komisyonu kurulmasını istediklerini de söyledi.

Hellim konusunda da konuşan Avunduk, “Hellimin Rumlar tarafından Avrupa Birliği nezdinde gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Organize sanayi bölgesi ilan edilen yerlerin gerçek anlamda organize sanayi bölgesi olmadığını belirten Avunduk, “Gerçek anlamda bir organize sanayi bölgesi kurulmalı. Şehir içinde ve diğer sanayi bölgelerinde sıkışmış yatırımcılar gerçek bir sanayi bölgesine kavuşturulmalı” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ SORUNU ENERJİ MALİYETLERİ”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, elektrik maliyetlerinin düşürülmesi için Türkiye ile enterkonnekte bağ kurulmasını önemsediklerini ifade ederek sektörün en önemli sorununun enerji maliyetleri olduğunu vurguladı.

Mal ve hizmet yatırımlarıyla ilgili teşviklerin düşürüldüğünü kaydeden Avunduk, “Böyle bir ekonomik yatırım teşviklerinin düşürülmesi anlaşılabilir değil” dedi.

Hükümetle ve muhalefetle birlikte çalışma arzusunda olduklarını kaydeden Avunduk, “Gerçek kalkınma, reel sektörün güçlendirilmesiyle mümkün olabilir” vurgusunda bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DEPRESYON GENİ DİYE BİRŞEY YOK
DEPRESYON GENİ DİYE BİRŞEY YOK
TÜRKİYE, İRAN'DAN PETROL ALIMINI DURDURDU
TÜRKİYE, İRAN'DAN PETROL ALIMINI DURDURDU