GENEL KURUL’DA 1 MAYIS TARTIŞMASI

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar 1 Mayısta marketlerin kapalı olmasını eleştirdi, ardından söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler eleştirilere yanıt verdi, sonrasında mecliste kısa süreli gerginlik yaşandı.

GENEL KURUL’DA 1 MAYIS TARTIŞMASI
Advert

1 Mayıs’ta marketlerin kapalı olması kararına eleştiride bulunan Tatar, “Bu fikre sıcak bakmıyorum. İşletmeler yasal çerçevede çalışanlarına gerekli ücretleri ödeyecekse nasıl ‘marketleri kapatacağız’ dersiniz? Ahaliyi Rum tarafına mı gönderiyorsunuz? Ekonomi ve Maliye Bakanı bu işe ne diyor? Bu tribünlere oynamaktan başka bir şey değil. Hükümetin bu noktadaki duruşunu da sorguluyorum” dedi.

Tatar’ın bu açıklamaları üzerine Genel Kurulda sesler yükseldi. CTP milletvekili Doğuş Derya, yerinden söz alarak yasalar çerçevesinde işçilerin bu günde alacağı ücretlerin miktarının denetlenemeyeceğini söyleyerek, Tatar’a bu konudaki önerisini sordu.

AP milletvekili adayı Niyazi Kızılyürek konusunda da konuşan Tatar, “İş gerçekten abartıldı. Propagandaya dönüştürüldü. KKTC’nin egemenliği bazı çevreler tarafından sulandırılmaya çalışılıyor. Savcılığı da göreve davet ediyorum. KKTC yasa ve anayasasına göre gereğini yapsın” dedi.

ÇELER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler söz aldı. Çeler, hükümet adına açıklama yaptığını kaydederek, “Büyük marketlerden temsilciler ve küçüklerin temsilcisi olarak Esnaf Zanaatkarlar Odası geldi, ‘geçen sene bu işi başardık, bu sene de başarabilir miyiz?’ diye konuştu. Kendileri de tam gün kapamak istedi. Marketçilerle bir kavgamız yok” dedi.

İyi niyeti terse çevirenleri deşifre edeceğini belirttiğini anımsatan Çeler, “Bunun bir kültür haline gelmesi için çalışıyoruz. Emekçiye bayramını yaşatmamak daha fazla mı kazanç getirecek? Onlara bir gün tatili çok mu görüyorsunuz” şeklinde konuştu.

Bunun popülizm olarak değerlendirilmesini eleştiren Çeler, yasalara uymayanlara ceza keseceklerini de yineledi.

Muhalefet ve iktidar milletvekilleri arasında 1 Mayıs tartışması çıktı.  Çeler, bir çalışandan kendisine gelen destek mesajını kürsüden okudu.

YDP milletvekili Bertan Zaroğlu yerinden söz alarak, “İnsanlar çalışıp para kazanmak istiyor. Ben bir iş yeri hakkında sosyal medya üzerinden yaptığınız açıklamayı da doğru bulmuyorum” dedi.

Çeler, emekçinin hiçbir zaman “ben 1 Mayıs’ta çalışmayacağım” diyemeyeceğini söyleyerek, “İşçinin bunu diyebilecek gücü var mı? Yok. O yüzden böyle sert konuşuyoruz” şeklinde konuştu.

ARIKLI

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da söz aldı. Arıklı, işçilerin 1 Mayıs’ta çalışmamasını ve hükümetin bu kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Arıklı, ek bütçenin 574 milyon TLolduğunu söyleyerek, “Bu bütçe konusunda kafamda soru işaretleri var. Açıklamaları yapmazsanız biz bu bütçeye olumlu oy vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Ocak ayından sonra Maliye’de bir karatma olduğunu, bakanlığın internet sitesinden gelir-giderlerin görülemediğini  savunan Arıklı, Maliye Bakanı Denktaş’a “Bu karartmayı kaldırın” diyerek seslendi.

Arıklı, “Gelir fazlamız varken, Merkez Bankası’ndan neden para alındı? Bir iş adamından neden peşin ödeme alındı? Bunları anlamada zorluk yaşıyorum” dedi.

Bütçede faza bir açık olmadığını ancak hükümetin “acıların çocuğu” oyunu yaptığını, “Türkiye’den para gelmese de ayaktayız” şeklinde şov yaptığını savunan Arıklı, “Protokolü imzalamamak için ayak oyunu yapıyorsunuz” dedi.

Protokolün neden imzalanmadığını soran Arıklı, “Bir açıklama yapmak zorundasınız. Bizim önerdiğimizde şunlar var, Türkiye’nin istediğinde şunlar var demek zorundasınız. Ne zaman imzalanacak? İmzalanmazsa yerine ne koyacaksanız? ” dedi.

Hükümetin maaşları ödemekten başka işlevi olmadığını savunan Erhan Arıklı, yollarda, sağlıkta, eğitimde, turizmde, yükseköğretimde sıkıntı olduğunu söyledi.

Arıklı, “Maliye Bakanının ayın 15’inden sonra maaşları ödemeye çalışmasını ve bunu da başarı olarak göstermesi doğru değil” şeklinde konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DEPRESYON GENİ DİYE BİRŞEY YOK
DEPRESYON GENİ DİYE BİRŞEY YOK
TÜRKİYE, İRAN'DAN PETROL ALIMINI DURDURDU
TÜRKİYE, İRAN'DAN PETROL ALIMINI DURDURDU